Mi történik, ha egy város együttműködik a városlakókkal?
Nagybánya (RO) városa célul tűzte ki, hogy a BoostInno hálózat segítségével újratervezi saját gazdasági rendszerét, az ipartól a gyártási folyamatokon át egészen a szolgáltató szektorig.
Nagybánya (RO) önkormányzata célul tűzte ki, hogy újratervezi saját gazdasági rendszerét, az ipartól a gyártási folyamatokon át egészen a szolgáltató szektorig. A folyamat során a társadalmi innováció ösztönzése komoly kihívást jelentett. Az URBACT BoostInno hálózat részeként a városnak lehetősége nyílt új eszközökkel kísérletezni – olyan döntéshozatali módszerek bevezetésével, mint a részvételi költségvetés –, mely során az állampolgári szerepvállalást próbálták motiválni.
A magyar és az ukrán határhoz közel, a Kárpátok lábánál fekvő Nagybányát Románia egyik legszebb városaként tartják számon. Fekvéséből adódóan kiváló potenciált mutat a turizmus és a logisztikai ágazatok szempontjából, ám számos gazdasági, társadalmi, valamint környezeti problémával küzd, melyek többsége összefüggésbe hozható a kommunizmus időszakában zajló intenzív bányászati tevékenységgel. Ezen sürgető problémák kezelése érdekében Nagybánya már korábban is együttműködött az URBACT-tel. 2008-ban például a LUMASEC hálózat tagjaként a város nagy hangsúlyt fektetett a településen belül, valamint a várost körülvevő területeken képződő szennyeződések helyzetének megoldására. 2013-ban pedig a USEAct hálózat keretében átdolgozták a területhasználati szakpolitikájukat is.
Részben ezen törekvéseknek köszönhetően, egy hosszú tanulási folyamat révén, átértékelődtek az önkormányzat prioritásai a várost érintő legfőbb kulcsterületek tekintetében. Mára a település elsősorban az oktatási, gazdasági és kulturális kezdeményezések ösztönzését helyezi előtérbe. „A korábbi URBACT projektjeinkkel több fontos eredményt is elértünk, de még mindig egy felülről lefelé irányuló megközelítést alkalmaztunk, ami valójában nem működött” nyilatkozta Dorin Miclaus, a város fenntartható fejlődési szakértője. „A BoostInno hálózat révén szeretnénk kipróbálni az alulról-felfelé irányuló megközelítést.” A Városháza működésének átszervezése, valamint Cătălin Cherecheș polgármesteri, illetve a polgári koalíció vezetőjeként való megválasztása két újabb lehetőséget jelentett a politikai folyamatok decentralizálására. A BoostInno volt az első olyan településstratégiai kísérlet, mely ösztönözni próbálta az állampolgári aktivizmust.
Bármilyen ötlet jobb az ötlettelenségnél
Nagybánya számára a legjelentősebb áttörést a 2017 márciusában megrendezett, a BoostInno partnervárosoknak szóló háromnapos nemzetközi találkozó jelentette, melynek a város adott otthont. Ez a találkozó a köztisztviselők bevonása mellett a civil szervezetek, a vállalkozási és oktatási szféra képviselőinek vezetésével zajlott. A résztvevők közül többen a közeli Kolozsvár egyeteméről érkeztek. Dancu Natalia oktató és diákjai a térség – a Máramaros régió – történelméről tartottak előadást, míg a kézművesek és művészek a különböző korszakok hagyományos ételeit, mesterségeit, illetve táncait mutatták be. A találkozó során a szervezők a résztvevőket arra kérték, hogy a helyes gyakorlatok megosztása helyett konkrét megoldási javaslatokat fogalmazzanak meg azzal kapcsolatban, hogy miként lehet ösztönözni a polgári részvételt Nagybányán az érintett helyi szereplők között. „Ennek az együttműködésnek óriási szerepe volt a bizalom növelésében” – mondta Miclaus úr – „korábban az emberek nem bíztak eléggé magukban ahhoz, hogy részt vegyenek egy ilyen kezdeményezésben. Ez egy fordulópont volt. Azok a gyerekek például, akik a projekttalálkozó keretében előadást tartottak, a nyár folyamán helyi idegenvezetőként is szerepet vállaltak a város életében.”
A találkozót követően Nagybánya megalkotta az URBACT projekthez kapcsolódó Integrált Akciótervét, ami a „Város és a városlakók” nevet kapta. Ezen belül az érzékelés alapú térképezés (’sense mapping’), például lehetővé tette az URBACT helyi csoportjai számára az érintettek egymás közötti kapcsolatrendszerének új módon történő vizualizálását, valamint a szinergiák kialakításának új megközelítését, például a múzeumi dolgozók és a helyi média, az iskolák és az induló vállalkozások/start-up-ok között. A találkozó során a megoldások széles skálájáról készültek javaslatok, többek között azokról a prioritást élvező kérdésekről, mint a kulturális örökség, a fiatalok helyzete és az oktatás ügye. Ám voltak olyan területek is, melyekhez kevesebb javaslat érkezett, például gyümölcsfák ültetése, illetve veteményeskertek kialakítása. További felmerülő ajánlások pedig hosszabb távú kezdeményezésnek tekinthetők, mint az „okos városrészek” (smart neighbourhoods) hálózatának létrehozása. A legnépszerűbb javaslatokat a BoostInno tárgyalássorozat keretében nagyobb nyilvánosság elé tárták.
A bevonás kiszélesítése
Az anyagi és időbeli korlátok miatt Nagybánya legígéretesebb terveinek többsége egyelőre csupán mintának tekinthető vagy még éppen tesztelés alatt van. Fontos kivételt jelent a városban első alkalommal bevezetett részvételi költségvetés kialakítása. Ez a lehetőség elvi szinten már évek óta érvényben volt, de a BoostInno találkozók 2017 szeptemberében újabb lendületet adtak a kezdeményezés tényleges megvalósításához. Ennek keretében a városlakókat próbálták ösztönözni az online platformon zajló kommunikációban való részvételre, ahol dönthettek a különböző kezdeményezésekről, valamint szavazhattak kedvenceikre. 2428 szavazat alapján összesen 35 projektről született támogatói döntés. A legnépszerűbb az „Ötletek laboratóriuma” elnevezésű projekt volt, amely az oktatás javítása és a fiatalok elvándorlásának megakadályozása érdekében egy régi iskolaépületet informatikai és dokumentumfilmközponttá alakítását célozta meg.
Ez a folyamat fontos motivációt jelentett a városnak a jövőbeli folytatáshoz. „Az online platformot elsősorban a projektben résztvevők használták, vagy akik korábban más projektekbe is bekapcsolódtak”, nyilatkozta Miclaus úr, „így most az a küldetésünk, hogy a népszerűsítés felé törekedjünk.” A BoostInno-nak köszönhetően az infrastruktúrát már kialakították, 2018 tavaszán pedig a polgármester bejelentette, hogy Nagybányát egy kreatív és a városlakókat a döntéshozatali folyamatokba minél inkább bevonható várossá kívánja alakítani.
The URBACT Local Group, meanwhile, has been developed into a body called ‘Baia Mare Activ!' which will serve as a broker for reinventing the city. To further support this process, the municipality is also trialling a system of district panels to complement participation in the existing City Halls. As the city applies for further European funding, these URBACT-inspired initiatives represent a strong foundation from which to develop a more complex ecosystem of social innovation.
Ezzel párhuzamosan az URBACT Helyi csoport létrehozott egy kezdeményezést „Baia Mare Activ! néven, amely a város újraértelmezésének közvetítője lesz. Ezt a folyamatot tovább erősíti, hogy kísérleti jelleggel városrészi csoportok is alakultak, kiegészítendő a városházán már működő participatív üléseket. Ha a város a jövőben továbbra is él az ilyen típusú pályázati lehetőségekkel, úgy az URBACT által inspirált kezdeményezések szilárd alapot jelenthetnek a társadalmi innováció komplex rendszerének kialakításához.
Eredeti cikk: https://urbact.eu/city-gets-its-citizens-involved