A megvalósítás kihívásai

„A legjobb módszer ahhoz, hogy ne veszítsd el a reményt: kelj fel és csinálj valamit!” Minden európai város képviselője egyetértene Obama elnök szavaival, ugyanakkor tanúsítaná, hogy a cselekvés – és a megvalósítás – számos nehézséget vet fel, ami néha csüggesztő. Hogyan lehet megoldani, hogy ne legyen késés a stratégia megvalósítása során? Hogy lehet kezelni a túlzott elvárásokat és a potenciális konfliktusokat? Hogy lehet a költségvetés tervezett keretei között maradni a stratégia megvalósítása során?  Ilyen kérdések merültek fel az újonnan induló URBACT megvalósítási városhálózatok munkája kezdetén.

A hét kiválasztott URBACT Megvalósítási Városhálózat sokféle témán dolgozik, mint például a városi regeneráció (társadalmi, gazdasági, fizikai rehabilitáció), társadalmi befogadás, a kreatív szektor fejlesztése a városi gazdaság előmozdítása érdekében, a városi munkaerő piac átalakítása stb.

Vizsgáljuk meg részletesen az egyiket, ez a korai iskolaelhagyás problémájával foglalkozó projekt, az IMPACT on early school leaving. Kilenc város fog össze, hogy megismerjék egymás problémáit, amelyek a korai iskolaelhagyással foglalkozó akcióterv vagy stratégia megvalósítása során merülnek fel. Néhány partnerváros, mint Nantes, Szófia és Tallin már korábban, az URBACT program PREVENT hálózata keretében dolgozta ki akciótervét. Göteborg a korai iskolaelhagyás problémáját a munkanélküliség és más problémák kapcsolatában vizsgálta. A vezető partner, Gent város a korai iskolaelhagyást 25 %-kal kívánja mérsékelni 2020-ig. Gent az iskolákkal, az iskolai tanácsadó központtal és más szervezetekkel összefogva már több intézkedést hajtott végre. Maga az is kihívás, hogy hogyan lehet több partnerrel együtt dolgozni a közös cél érdekében. Időt kell hagyni arra, hogy az intézkedések valós hatása megmutatkozzon. Viszont kihívás az is, hogy eközben fenn kell tartani az érdekeltek aktivitását, mialatt az intézkedések megvalósulnak vagy akár csak addig, amíg az egyetértés megszületik.  

A megvalósítás milyen kihívásait vizsgálják a megvalósítási városhálózatok?

A stratégia megvalósítási feladatokat hét fő megvalósítási kihívás (feladat) alá soroltuk, és a hálózatban résztvevő városok problémáikat eszerint csoportosítva ismertetik meg egymással. Ezek a következők:

  1. Biztosítani kell az integrált megközelítést a stratégia és a kapcsolódó akciók és projektek megvalósítása során.
  2. Biztosítani kell a helyi érdekeltek folyamatos részvételét és a megvalósításra vonatkozó döntésekben való közreműködését.
  3. Output indikátorokat kell meghatározni és monitoring munkát kell folytatni a teljesítés mérése érdekében.
  4. Az integrált városfejlesztési stratégiából operatív akcióterveket kell készíteni.
  5. Közösségi és magánszektor közötti partnerséget (PPP) kell létrehozni a megvalósítás elősegítésére.
  6. Okos közbeszerzési rendszert kell kialakítani.
  7. Biztosítani kell a fejlesztéspolitika megvalósításának pénzügyi hátterét innovatív finanszírozási módszerekkel (városfejlesztési alap, közösségi finanszírozás /crowdfunding/ stb.)

A lista nem teljes, a városok még több és többféle feladattal találkoznak stratégiájuk megvalósítási fázisában. A cél, hogy a részvevők kicseréljék tapasztalataikat és tanuljanak egymástól. A lista még bővül, ahogy a városhálózatok munkája halad előre.

Az európai városok közötti tapasztalatcsere és kölcsönös tanulás innovatív, kísérleti módszere

A stratégiamegvalósítása közben történő tapasztalatcsere igen innovatív.  Valójában kultúraváltásról van szó, mivel a megvalósítás rendszerint a város falai között marad, nincs nyitottság az együttműködésre. A megvalósítást rendszerint egyetlen önkormányzati osztály vezeti erős kézzel – ami nem valami integrált –, gyakran financiális okok miatt.

Felmerül egy csomó nehéz kérdés is a tervtől a cselekvésbe való átváltás kapcsán. Fel lehet készülni az ismeretlen, váratlan fejleményekre? El lehet hárítani a késés veszélyét? Meg lehet előzni a konfliktusokat még mielőtt kialakulnak?

Az URBACT segíti a városokat a stratégiaépítésből a megvalósításba való nehéz átállásban, az elmélet gyakorlattá váltásában, a tervből a tényleges valóságba való átmenetben.

A Megvalósítási városhálózatok az URBACT program új „termékei”. Ezek keretében kísérleti úton alakítják ki azt a fajta intézkedéscsomagot, amely segíteni tudja a városokat fenntartható városfejlesztési stratégiájuk minőségi megvalósításában. 

A PREVENT és a Korai Iskolaelhagyás projektekről több megtudható az URBACT PREVENT weboldalon, amely áttekintést ad az összes akciótervről a Local Action Plans panorama report (Helyi Akciótervek áttekintése) címszó alatt és részletesen bemutatja Nantes és Sofia (Szófia) akciótervét.

Fotó: Shutterstock/ Sunny stúdió

 

Írta: Soraya Zanardo

Eredeti cikk angol nyelven elérhető: itt