Városi jó gyakorlatok pályázati felhívás – másképpen

Mint gyakorló urbanisták, nyilván van elképzelésük arról, hogy mit jelent a jó gyakorlat. Valami nagyszerű, innovatív, a kiválóság megtestesítője… Az URBACT biztos abban, hogy az Ön városában is vannak olyan rejtett jó gyakorlatok, amelyek érdekelhetnek más európai városokat, akkor is, ha a fenti jelzők egyike sem jutna eszébe ezek kapcsán.

Tudjuk, hogy a mai nehéz időkben városaink egyre nagyobb kihívásokkal szembesülnek, olyanokkal, mint a demográfiai változás, éghajlati és környezeti célkitűzések, munkanélküliség és városi szegénység, hogy csak néhányat említsünk. Az európai városok olyan releváns jó gyakorlatokat keresnek, amelyek segítenek a problémák megoldásában.  Az URBACT szempontjából ezek bármilyenek, bármekkorák lehetnek, bármely témakörben. Mindig vonzó lehetőség a társaktól való tanulás, a kipróbált és bevált gyakorlati megoldások adaptálása és hasznosítása, különösen az erőforrás szűkösségének időszakában – és ehhez nem kell újra feltalálnunk a melegvizet.

Ez a cikk segít majd megérteni, hogy mi az URBACT szándéka a Jó gyakorlat felhívás közreadásával, és elmagyarázza, hogy hogyan profitálhat az Ön városa és a többi város ebből az új és egyedülálló hálózatépítési és tapasztalatátadási kezdeményezésből.

Jó gyakorlat az URBACT értelmezése szerint

Az UBACT értelmezése szerint a jó gyakorlat nem egyszerűen csak jó, hanem valóban hasznosnak bizonyul a kívánatos cél elérésében, és modellként ajánlható. Olyan sikeres tapasztalatról van szó, amelyiket kipróbáltak és ellenőriztek, amelyik érdemes arra, hogy több más város is hasznosítsa.

Az URBACT jó gyakorlat követi a program fenntartható fejlődésre vonatkozó alapelveit, melyek a városokat a fenntartható városi élet felé vezetik.

A szóban forgó gyakorlatok az európai városok problémáira irányulnak és világos, konkrét megoldásokhoz vezetnek. Az URBACT jó gyakorlat tematikája nem kötött. Lehet az városi közlekedés vagy migráció, lehet levegőminőség, munkahelyteremtés vagy szakemberképzés. Ez előbbiek az európai városokat ma érő kihívások példái. AZ URBACT szeretne értesülni a városok, köztük az Ön városának sikertörténeteiről, akármilyen tematikában.

Követelmény, hogy a felhívásra benyújtott jó gyakorlatok integrált megközelítésűek legyenek, azaz a problémamegoldás terjedjen ki a társadalmi, gazdasági és környezeti szempontokra, tehát az adott kihívást holisztikus módon kezelje.

A közösségi részvétel az URBACT projektek lényeges eleme, ezért ez is a jó gyakorlat felhívás alapvető követelménye. Lényeges a helyi érdekeltek következetes bevonása a tervezés és megvalósítás során, mint például a Városok kísérleti transzfer hálózata (Cities Pilot Transfer network) keretében bemutatott URBACT Tér-alakítás projekt esetében. Ez a közösségi térformálásra irányuló kísérleti hálózat nemcsak a közösségért, hanem a közösséggel együtt is dolgozott, továbbá módszereket alakított ki a változással való szembenállás kezelésére valamint a helyi közigazgatás szakosztályai közötti és a regionális és országos döntés hozókkal való együttműködés ösztönzésére. Siracusa városa, a Genius: Open kísérleti transzfer hálózat  partnere is sikeresen vonta be az érdekelteket a városi probléma megoldásába.

Alapvető szempont: Átadhatóság (transzferálhatóság)

Az átadhatóság az URBACT jó gyakorlat legfontosabb követelménye…miért? Azért, mert más városoknak szeretnénk segíteni azzal, hogy az Ön jó gyakorlatát velük megismertetjük és adaptáltatjuk az URBACT transzfer hálózat módszerével.

Az URBACT felhívás fő célja nem egyszerűen a jó gyakorlatok megismerése. Ilyenekből rengeteg van, talál túl sok is. Ez a felhívás nem óriási költségigényű és nagy időigényű, közbeszerzési feladatokkal, szerzői jogokkal terhelt vagy országos jogszabályok módosítást igénylő gyakorlati megoldásokat keres. Célja inkább olyan fenntartható, olcsó megoldások feltárása, amelyeket a városok helyi kereteik között könnyen adaptálhatnak.

A jó gyakorlat sikeres átvétele nem egyszerűen az eredeti lemásolása. Bizonyíték erre az URBACT hálózatok tapasztalata. Először is, részletesen meg kell ismerni és meg kell érteni az adott gyakorlatot. Hogyan valósult meg, ki valósította meg, milyen feltételek között? A transzfer folyamat második lépése a gyakorlati megoldás adaptálása, igazítása az átvevő város igényeihez és adottságaihoz. Igen fontos ez a szakasz, nehogy a másolás csapdájába essünk. Végül a konkrét átvétel következik, ezt újra-hasznosításnak nevezzük. Ez az adaptált gyakorlat megvalósítása az átvevő városban. Fontos az értékelés és monitoring beépítése a folyamatba, hogy világos legyen, hogyan alakult ki az eredmény vagy éppen az eredménytelenség.

Az URBACT program keretében van már tapasztalat a jó gyakorlat átadás-átvételére egyik városból a másikba. Ennek egyik sikeres példája Mollet del Vallés spanyol város, az Étrend a Zöld Bolygóért (Diet for a Green Planet) transzfer hálózat partnere. A város új étrend-politikáját Sodertalje svéd város példája alapján készítette. Három óvoda konyháját alakította át ökológiai jellegűvé, ahol helyi termékeket használnak, csökkentik a húsfogyasztást és átalakítják az étrendet (videó itt). Ezt a sikeres transzfert mutatták be Quito-ban, a HABITAT III konferencián.

A sikeres városi gyakorlatok más európai városokkal való aktív megosztásának elősegítésére az URBACT második lépésben is meghirdeti transzfer hálózatok újabb felhívását 2017 őszén. A mostani jó gyakorlatok felhívás eredményeként összegyűlő jó gyakorlatok egy része lehet majd az európai tapasztalat-átadás új siker története!

Kiváló módszer az Ön városának európai népszerűsítésére

Európában, a mai nehéz időkben egyre fontosabb, hogy a városok legyenek szolidárisak és segítsék egymást a jobb és könnyebb helytállásban. Ha ez a cél önmagában nem lenne elég ahhoz, hogy meggyőzze városát jó gyakorlata tanulságainak bemutatására, akkor még sok más okot is találhat.

A város európai színtéren mutathatja meg magát is munkáját, és ezzel megszerezheti az EU szinten elismert URBACT Jó Gyakorlat márkát. Ez a városért, településért végzett jó munka elismerése a város vezetői és politikusai számára, és a várost sokféle módon segíti további pénzügyi források megszerzésében.

Az URBACT rendezvényeken, ahol több száz európai város vesz részt, egy-egy város jó gyakorlata, sikeres tapasztalata nemigen mutatható be.  Célszerű ezért, hogy kapcsolatba lépjen a problémában érintett más városokkal, alakítson hálózatot olyanokkal, akik megértik, adaptálják és hasznosítják a jó gyakorlatot. A jövőbeli új transzfer hálózat felhívás nyomán az Ön városa is lehet egy URBACT transzfer hálózat vezetője, és mód lesz nemcsak arra, hogy tapasztalatával, jó gyakorlatával segítsen más városokat, hanem arra is, hogy átgondolja saját gyakorlatának továbbfejlesztését, hiszen a tanulás, tapasztalat megosztás nem egyoldalú folyamat.

Hát ez a pályázati felhívás jó gyakorlatokról – másképpen…Tartalmazza mindazt az előnyt, amit a Jó Gyakorlat márka jelenthet, és egy lépéssel tovább lép az átadhatóság elvének bevezetésével.

Az URBACT JÓ Gyakorlat pályázati felhívás közzététele: 2016. december 5. Ne hagyja ki!

Arról, hogy az URBACT hogyan segíti a jó gyakorlat újrahasznosítását az európai városokban, olvassa el 6 sikeres transzfer történetét itt, a 114. oldalon.

 

Írta: Adele Bucella