Interjú az URBACT Interactive Cities projekt képviselőivel

Az URBACT Nyári Egyetem alatt és azt követően arról kérdeztük Mocsár-Vámos Mariann, városfejlesztési szakértőt (EDC Debrecen Nonprofit Kft.) és Polyák Levente URBACT szakértőt hogy mik az eddigi tapasztalatok, tanulságok, célok a debreceni partnerséggel zajló Interactive Cities projektben és mik a nyári egyetem hozadékai számukra. 

K: Mivel foglalkozik az URBACT Interactive Cities projekt? Mi a tematikus fókusz?

V: Az Interactive Cities azt vizsgálja, hogy a közösségi média és a digitális platformok miként tudják segíteni a közösségi részvételt, illetve a városi kormányzást. A résztvevő városok profiljának és érdeklődésének megfelelően ez a fókusz három témában jelenik meg részletesebben: 1. a helyi gazdaság fejlesztése, 2. turizmus és városmarketing, 3. a városfejlesztés kommunikációja. Ez a felosztás három olyan területet jelöl, ahol a közösségi médiumok és online platformok különleges potenciállal bírnak a különböző városi szereplők összekötésében, együttműködésük elősegítésében.   

K: Hogyan sikerül a Helyi URBACT Csoport létrehozása, hogy halad a bevonási folyamat?

V: A Helyi URBACT csoport tagjainak meghatározása többlépcsős folyamat. A tagok bevonása előkészület alatt van. Az URBACT nyári egyetemen szerzett tapasztalatok iránymutatóak voltak a csoporttagok azonosításában. Célunk, hogy megfogalmazzuk az URBACT csoporttagok projektben meghatározott feladatait, szerepét és biztosítsuk számukra a projektben kijelölt célok eléréséhez szükséges aktív szerepvállalást.

K: Mik a városhálózati együttműködés sikerei, mik a tervezett helyi akciók, milyen tanulságai vannak a transznacionális találkozóknak?

  

V: Most készülünk a második fázis első találkozójára, de a korábbi találkozók már számos olyan tapasztalatot előhoztak egy-egy város részéről, amelyek a többi város számára tanulságokat, jó gyakorlatokat, hasznos modelleket jelentenek. A projekt során minden résztvevő város egy Helyi Akciótervet fog elkészíteni, amely a város kommunikációjának, közösségi média-használatának megújítására, illetve a más városi szereplők felé irányuló, új kommunikációs csatornák létrehozására vonatkozik. 

Szeretnénk, ha a partnerségi együttműködés keretében megismert módszereket alkalmazhatnánk a városi menedzsment rendszerben. A Helyi Akciótervben tervezett intézkedések a helyi gazdasági szereplők helyzetét kívánják megerősíteni a közösségi média és különböző kommunikációs eszközök alkalmazásával.

K: Mik a nyári egyetem legfőbb hasznai számotokra, mik a benyomások?

V: A Nyári Egyetem leginkább az alkalmazott módszertanok miatt volt érdekes, számos olyan módszert próbáltunk ki /stakeholder térkép, eredmények referencia kerete, opera tábla, akció tábla/, amelyek hasznosíthatóak nem csak a helyi URBACT csoport moderálása során, de a transznacionális találkozók esetében is. A délutáni labor csoportmunkák új teret, új szemléletet adtak.

K: Levente, mint URBACT szakértő számodra mik a városhálózati munka tanulságai, nehézségei? Van-e bevált módszer, közkedvelt gyakorlat? Mi a véleményed a nyári egyetemről, miért hasznos a városoknak?

V: A legfontosabb kihívás, hogy megtaláljuk a közös nevezőt a különböző városok érdeklődése között. Továbbá kihívás a különböző elvárások és befektetett energiák közötti egyensúly megtartása, a résztvevők közötti kommunikáció állandósítása és intenzifikációja is. A nyári egyetem hasznos volt a városok számára a helyi szereplőkkel való együttműködés koordinálása és moderálása szempontjából, főként a csoportokban használt módszerek jelentettek újdonságot a számukra. Emellett természetesen a hálózatépítésben is hasznos volt az esemény. 

 

Köszönjük az interjút Mocsár-Vámos Mariannak és Polyák Leventének. Sikeres, eredményes városhálózati együttműködést kívánunk az Interactive Cities partnereknek.

 

 

URBACT Nemzeti Kontaktpont